За автора

Хелиана Стоичкова е автор на 20 детски книги, изпълнени в литературната техника на обрамчването. Вътре във всяка книга има по няколко приказки и истории за деца, сюжетно обвързани с една обща тема или чрез логически връзки помежду си. Приказките и историите в тези книги са над 150 и заедно са част от поредица български приказки за деца над 6-годишна възраст.

Литературният жанр матрьошка или използваната техника на обрамчване прави приказките един продължителен поток, в който са вписани голям брой сюжети и разкази. Тази техника дава възможност да се преминава от една по-голяма тема в подтеми и така на децата да бъдат представени контрапункти и различни аспекти на разказваните истории.

В детските приказки на Хелиана Стоичкова е застъпен класическият морал, основаващ се на традиционните ценности. Те са написани по модерен начин и въпреки модерните, разнообразни сюжети основната идея на сюжетите винаги гравитира около ценностната система. В приказките е застъпена темата за другата страна на действителността, света на вълшебствата и въображението.


2020 – Приказка за най-добрият приятел на човека

2020 – Приказка за завистливия щраус, детска приказка

2020 – Приказка за щъркеловото гнездо, детска приказка

2021 – Кучето Динго, детска приказка

2021 – Жирафа с голямо сърце, детска приказка

2021 – Дива Луна, детска приказка

2021 – Свадливата катерица, детска приказка

2021 – Черният козел, детска приказка

2021 – Емили и непослушният Пухчо, детска приказка

2021 – Птицата Додо, детска приказка

2022 – Ужаси от детската стая, детска приказка

2022 – Яна и мечката, детска приказка

2022 – Моцарт, детска приказка

2022 – Вълшебната къща, детска приказка

2022 – Джентълмен по рождение, детска приказка

2022 – Щурав съм, детска приказка

2022 – Бялата лястовичка, детска приказка

2022 – Пазителят на съкровището, детска приказка

2022 – Нещата, които ни карат да се усмихваме, детска приказка

2023 - Малки момиченца, детска приказка

2023 - Зуница, детска приказка

2023 - Парпалуда, детска приказка

2023 - Рибен пазар, детска приказка

Илюстрациите в книгите с детски приказки са причината за късното им излизане от печат. Заради тази поредица Хелиана Стоичкова 20 години се учи да рисува. Когато започва да се оформя концепция за графичния вид на изданията, тя се запознава с художничката Луиза Хамел, която става илюстратор на 5 от книгите. Останалите издания са илюстрирани от Хелиана Стоичкова.

Изборът на графична монохромна рисунка е целенасочен, защото това са книги за четене, а не за разглеждане.

източник Уикипедия


Хелиана Стоичкова е родена в София през 1980 г. Още в гимназията насочва вниманието си към хуманитарните предмети. Изучава Публична реч в Театралната Академия и прави специализация по Театрална драматургия. Работи над докторантура с тема "Информативност на диалога - Характеризиране на атрактивният персонаж посредством неговата реч".

Хелиана има 33 издадени книги.

Сред текстовете се откроява голям брой книги с детски приказки, което предполага съставянето впоследствие на сборници с детски приказки. Приказките са създадени в техниката на обрамчване и въпреки модерното си звучене и сюжети са изпълнени от класически морал и традиционни ценности. Като водещи мотиви и образи са духа на приказките и другата страна на действителността - място, където приказките стават наистина много разнообразни и интригуващи. Героите обикновено се сблъскват с някакви вътрешни проблеми и въпроси или изпадат в ситуации, които трябва да разрешат. Приказките са подходящи за деца над 7 годишна възраст макар, че някои от тях са подходящи и за по-малките читатели. Поставянето на възрастова препоръка е много относително, защото има деца, които още на 5 годишна възраст четат.

Друга преобладаваща група произведения са късите разкази, които имат тенденциозен характер да организират наратива и сюжета по ръба на действителността в директен досег с абсурдното. Сред тях има и разкази, които не са доведени до абсурдност, но преобладават сюжети, които разглеждат някаква социално ангажирана хипотеза. Те могат да бъдат разобличителни, разясняващи и много често разказите вървят в поредици или имат продължения. Много често образи от един разказ се срещат с образи от друг разказ в съвъшено нова тяхна случка за да направят разходката през книгата по-заплетена. Една част от героите в разказите се появяват и в първия роман на Хелиана.

Първият роман на Хелиана "Общества на абсурда" е част от трилогия озаглавена "Войната на гъбите". Книгата е модерна антиутопия, която има динамичен и много наситен сюжет. Въпреки така наречения каламбур и екшън книгата съсредоточава вниманието си над "проектите за свят". Външната коруба на сюжета е основа, а вътре в нея детайлите са нещото, което е наистина интересно. Причинно следствените връзки между трите романа са построени фугатно и когато следващите две книги излязат от печат ще се види пълната картина на историята, която в първа част само ни запознава с действителността, в която се намираме и поставя рамките на наратива. Истинската дълбочина идва във втората книга, която ще представи съществени трансформации в персоняжите и с това задълбочава и анализа.

Сред книгите на Хелиана има и поетични като особен акцент е поставен над поемата, която разказва за реални събития и хора. Първите поеми, които се появиха са по военни сюжети и тъй като темата е неизчерпаема се сдобиха с обобщаващо заглавие. Времето идва да покаже дали тази книга ще стане това, което трябва да бъде във всяка една от нейните части и всички тях взети заедно. Освен поеми Хелиана прави и други поетични срещи с читателя в разнообразни теми.

Няма коментари:

Публикуване на коментар